جمعه, 3 بهمن 1399
  • ساعت : ۹:۲۵:۵۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۹/۲۹ 
  • کد خبر : ۲۰۲۶۲۳
مصاحبه معاون نظارت مالی ورییس خزانه معین استان با خبرنگار عصراترک
معاون نظارت مالی و رییس خزانه معین اداره كل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی اعلام كرد: نبود نیروی متخصص مالی در برخی دستگاه ها،چالش ذی حسابان اداره كل امور اقتصادی و دارایی در استان
مرتضی خداوردیان مقدم گفت: برخی از دستگاه های اجرایی استان که حسابرسی های مالی آنها با ذی حسابان این اداره کل است، دارای حسابدار متخصص نیستند که این مسئله موجب شده است تا ذی حسابان این دستگاه ها در انجام حسابرسی های مالی این دستگاه ها با چالش مواجه شده اند..

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی ،. مرتضی خداوردیان مقدم، معاون نظارت مالی و رییس خزانه معین اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک اظهار کرد: در استان خراسان شمالی 84 دستگاه اجرایی از بودجه عمومی استفاده می کنند.

خداوردیان مقدم گفت: حسابرسی های مالی 19 دستگاه اجرایی از 84 دستگاه اشاره شده در استان توسط وزارتخانه های متبوع آنها انجام می شوند.

وی در ادامه عنوان کرد: با این وجود، حسابرسی های مالی 30 دستگاه از 84 دستگاه اجرایی اشاره شده توسط 23 ذی حساب اداره کل امور اقتصادی و دارایی همچنین حسابرسی های مالی 35 دستگاه اجرایی دیگر در استان نیز توسط امور مالی خود این دستگاه ها انجام می شوند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در خراسان شمالی حسابرسی های مالی، اعتباراتی که سالانه از محل بودجه عمومی به 18 شهرداری استان اختصاص داده می شوند توسط ذی حسابان اداره کل امور اقتصادی و دارایی انجام می شوند.

خداوردیان مقدم افزود: حسابرسی های مالی، اعتباراتی که سالانه از محل بودجه عمومی به شش شهرداری دیگر استان از جمله شهرداری های بجنورد، شیروان و اسفراین اختصاص داده می شوند نیز توسط ذی حسابان خود این شهرداری ها ارزیابی و بررسی می شوند.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که ذی حسابان نظارت قبل از خرج بر اعتبارات اختصاصی از محل بودجه عمومی به دستگاه های اجرایی اشاره شده را بر عهده دارند و نظارت پس از خرج بر این اعتبارات بر عهده دستگاه های نظارتی دیوان محاسبات و سازمان بازرسی استان است، عنوان کرد: ذی حسابان این اداره کل اسناد مالی دستگاه های اجرایی تحت نظارت خود را با موافقت نامه ها و قوانین طبیق می دهند و درصورتیکه اسناد مالی آنان مشکل قانونی نداشته باشند اجازه پرداخت خواهند گرفت.

وی همچنین بیان کرد: به طور معمول، در استان دستگاه های اجرایی که حسابرسی های مالی آنها با ذی حسابان اداره کل امور اقتصادی و دارایی هستند در زمینه هزینه کرد اعتبارات در چهار چوب موافقت نامه کمترین انحراف را داشته اند.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی افزود: انحراف آنها کمتر از یک درصد بوده است.

با این وجود، وی درباره مشکلات پیش روی ذی حسابان استان در فرآیند انجام حسابرسی های مالی دستگاه های اجرایی اظهار کرد: برخی از دستگاه های اجرایی که حسابرسی های مالی آنها با ذی حسابان این اداره کل است، دارای حسابدار متخصص نیستند و با توجه به اینکه این دستگاه ها نیروهایی غیر مرتبط را برای حسابداری مالی دستگاه خود به کار گرفته اند، این مسئله موجب شده است تا ذی حسابان این دستگاه ها در انجام حسابرسی های مالی این دستگاه ها با چالش مواجه شده اند.

وی تعداد این دستگاه های اجرایی در استان را 10 دستگاه عنوان کرد.

خداوردیان مقدم همچنین با اشاره به اینکه ذی حسابان این اداره کل، پرسنل مالی دستگاه های اجرایی تحت حسابرسی خود را آموزش می دهند، گفت: متاسفانه پس از گذشت چند سال، این نیروهای آموزش دیده که جابجا می شوند، ذی حسابان مجبور می شوند تا دوباره نیروی جدیدی را آموزش دهند و این مسئله از گلایه های ذی حسابان این اداره کل است.

وی در بخش دیگری از سخن خود به یک مجتمع بزرگ صنعتی دولتی در استان نیز اشاره کرد و گفت: در این واحد صنعتی بزرگ استان باید ذی حسابی آشنا با قانون تجارت که عضو هیات مدیره این شرکت نیز نباشد، مستقر شود.

وی تصریح کرد: همچنان در حال پیگیری هستیم تا ذی حسابی با این تخصص در این واحد صنعتی مستقر شود.

معاون نظارت مالی اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان شمالی همچنین به حضور ذی حسابان در فرآیند برگزاری مناقصات با معاملات بالای 450 میلیارد تومان به منظور شفافیت هر چه بیشتر در این مناقصات اشاره کرد و یادآور شد: با این وجود، نیاز است تا برای برگزاری مناقصات متوسط و کوچک نیز حضور ذی حساب در قانون این معاملات لحاظ شوند.

خداوردیان مقدم در خاتمه با بیان اینکه ناظر بر عملکرد ذی حسابان در انجام حسابرسی های مالی توسط اداره کل امور اقتصادی و دارایی  ، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی است، عنوان کرد: تا به کنون در رسیدگی و ارزیابی عملکرد ذی حسابان این اداره کل در فرآیند انجام حسابرسی های مالی دستگاه های اجرایی تحت بررسی خود هیچ تخلفی را مشاهده نکرده ایم.

 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0